Szerokie zastosowanie elektroerozyjnej obróbki drutowej

Niektóre materiały nie nadają się do tego, aby stosować klasyczną i znaną wszystkim doskładane obróbkę skrawaniem. Alternatywną metodą jest wykorzystywanie elektroerozji, czyli zjawiska, zgodnie z którym metal poddawany działaniu energii elektrycznej eroduje, a więc niszczy się i p prostu odparowuje. To metoda o wysokie skuteczności.

Warto stosować elektroerozyjną obróbkę drutową

obróbka elektroerozyjna drutowaZastosowań dla tej metody jest wiele, szczególnie dla jej drutowej wersji. Czym różni się ona od innych rodzajów tych metod? Przede wszystkim elektroda ma kształt miedzianego drucika o niewielkiej średnicy. To pozwala na cięcie z ogromną precyzją, nawet w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo wymagającymi materiałami. Stosuje się tą technologię na przykład podczas produkcji silników lotniczych, a także takich ich elementów jak łopatki i wirniki, jednak korzysta się z niej też w branży motoryzacyjnej, gdy wymagana jest największa dostępna precyzja, na jaką tylko można sobie pozwolić. Montując takie narzędzie na maszynie CNC można zyskać niesłychanie wysoką powtarzalność, co umożliwi nam rozpoczęcie produkcji seryjnej takich materiałów. Jeżeli potrzebna nam jest obróbka elektroerozyjna drutowa to warto zainteresowanie się usługami firm, które ją oferują. To przyczyni się do znacznej poprawy dostępności niektórych komponentów, które będą nam potrzebne, aby móc rozwijać dalej nasz zakład produkcyjny.

Ciekawym zastosowaniem tej metody jest obróbka elementów statków kosmicznych, a także prętów paliwowych, które wykorzystywane są w energetyce nuklearnej. To pozwoli na efektywne poradzenie sobie z nawet największymi wyzwaniami. Elektroda podczas działania wywołuje ogromnie wysoką temperaturę, dlatego najlepiej jest stosować maszyny numeryczne kontrolujące cały proces.