Jak działają osuszacze powietrza absorbujące wilgoć?

W wielu zakładach pracy, aby utrzymać optymalną wilgotność, wpływającą pozytywnie na wydajność i komfort pracy, stosuje się urządzenia, zwane osuszaczami. Najczęściej są to maszyny oparte na technologii adsorpcyjnej, o dużej wydajności, dostosowanej do kubatury kontrolowanego pomieszczenia. Takie maszyny mogą być zarówno wielkości walizki, jak i kontenera samochodowego.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza w firmie

adsorpcyjny osuszacz powietrza do firmyInwestując w osuszacze powietrza, każda firma liczy koszty. W wielu przypadkach opłaca im się zamontować zamiast pojedynczych urządzeń, jeden centralnie zamontowany osuszacz o dużej wydajności. Bez względu na rodzaj danego urządzenia przedsiębiorcy starają się znaleźć optymalne rozwiązanie. Najczęstsze urządzenie do regulacji wilgotności to adsorpcyjny osuszacz powietrza do firmy, którego zadaniem jest wydobycie nadmiaru wilgoci z powietrza. Ta maszyna działa na zasadzie filtrowania powietrza i przepuszczania go przez specjalny filtr, którego struktura zatrzymuje wilgoć. Zazwyczaj działa to tak, że powietrze za pomocą pompy jest wysysane z pomieszczenia, przepuszczane przez filtr, na którym zatrzymuje się wilgoć, a następnie tłoczone z powrotem, tylko, że już bez wilgoci. Suche powietrze w ten sposób miesza się z wilgotnym, co skutkuje zmniejszeniem jego ogólnej wilgotności. Sam osuszacz jest wyposażony w czujnik wilgotności zasysanego powietrza. Jeśli wartość wilgoci będzie się mieściła w optymalnym zakresie, to osuszacz kończy pracę.

Osuszacze powietrza działają w oparciu o bardzo prostą zasadę filtracyjną, dlatego są uważane, za urządzenia bardzo skuteczne i bezawaryjne. Nadmiar wody, która osadza się na filtrze jest odprowadzana do pojemnika lub wypuszczana na zewnątrz budynku prosto do gruntu. Nie dostaje się ona z powrotem do pomieszczenia i dlatego nie zwiększa wilgotności powietrza, które się w niej znajduje.