Cechy wyróżniające elektrolity dla koni

Podawanie elektrolitów stanowi najprostszy sposób na to, aby zadbać o prawidłowy poziom takich substancji w organizmie konia. Są one skierowane w szczególności do koni będących w intensywnych treningach, bądź przed czy po wysiłku, takim jak rajd, wyjazd w teren czy zawody. Warto je także suplementować latem w czasie upałów, a także w czasie sytuacji stresowych, przed i po transporcie, a także w razie występowania biegunki.

Jakie elektrolity dla koni warto kupić?

elektrolity przeznaczone dla koniaOrganizm konia, tak samo jak organizm człowieka, wydziela pot, aby pozbywać się nadmiaru ciepła. Zawody, wyścigi czy treningi wiążą się z intensywnym poceniem, szczególnie w cieplejsze dnia. Natomiast w składzie potu znajdują się ważne elektrolity, dlatego im więcej koń się poci, tym większą ilość takich substancji traci. Aby możliwe było utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia ważnego dla regeneracji po wysiłku, konieczne jest uzupełnianie soli mineralnych i wody. Niestety normalna dieta końska zawiera niewiele soli mineralnych. Warto stosować wysokiej jakości elektrolity przeznaczone dla konia. Trawa, siano oraz gotowe pasze zawierają pewną dawkę elektrolitów, która zazwyczaj wystarcza do zaspokajania potrzeb koni, które nie pocą się intensywnie i nie wykonują długotrwałego wysiłku fizycznego. Suplementy elektrolitowe są zbilansowane w taki sposób, aby znajdujące się w nich sole mineralne były dostosowane do potrzeb zwierzęcia, które intensywnie się poci.

Dostępne na rynku elektrolity zazwyczaj mają postać proszku. Są dostępne w opakowaniach o różnych wielkościach i można je dodawać do paszy bądź rozpuszczać w wodzie. Na rynku dostępne są także elektrolity pakowane w pojedyncze saszetki, które są przeznaczone do szczególnego stosowania w czasie zawodów. W składzie niektórych elektrolitów znajdziemy także witaminę C oraz E, które są silnymi antyoksydantami i chronią komórki przed uszkodzeniami.