Aby możliwe było wykorzystywanie ciepła z otoczenia, pompa ciepła wymaga wyłącznie niewielkiej mocy elektrycznej, która niezbędna jest do napędu procesów, a także do działania pompy obiegowej. W zależności od tego, czy energia jest pozyskiwana z gruntu, powietrza czy z wody, rodzaj pompy ciepła może się różnić nieco pod względem technologii oraz cen. Inne bywają również wymogi prawne związane z kwestiami montażu sprzętu.
Poznajemy zasady działania pompy ciepła
Gdy na dworze robi się chłodniej, tylko kwestią czasu jest to, zanim zrobi się chłodno również w budynku. Ciepło przemieszcza się zawsze zgodnie z kierunkiem zmiany temperatury, od cieplejszego do chłodniejszego. To pozornie nieuniknione praco jest obchodzone naturalnie przez pompy ciepła. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie ciepła w odwrotnym kierunku, czyli od chłodnej przestrzeni do cieplejszej. Warto zdecydować się na wysokie dofinansowanie do pompy ciepła dla nowych domów. Działanie pompy ciepła jest niemal identyczne jak w przypadku lodówki. Jednak, kiedy lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, tak pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej, a następnie przekazuje energię do domu w formie ciepła. Dlatego ta technologia, choć wydaje się bardzo nowoczesna, to jednak nie jest niczym bardzo nowym.
Systemy ogrzewania pompy ciepła składają się z trzech części, czyli systemu źródła ciepła pobierającą energię potrzebną ze środowiska, pompy ciepła powodującej odzyskiwanie ciepła z otoczenia, a także systemu dystrybucji oraz przechowywania ciepła, który odpowiada za rozprowadzanie albo czasowe przechowywanie ciepła. Sam proces technologiczny przebiega w trzech etapach, zaczynając od dolnego źródła ciepła, przez pompę ciepła, aż po odbiór ciepła i bufor.