Bezpieczeństwo dzięki antypoślizgowym nakładkom schodowym

Schody to jedno z najbardziej ryzykownych miejsc w domu, jeśli chodzi o upadki i kontuzje. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup nakładek antypoślizgowych, które zwiększą bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Jednak, jak dobrać nakładki na schody antypoślizgowe do swojego domu?

Wybór odpowiednich nakładek antypoślizgowych na schody

nakładki na schody antypoślizgowePrzede wszystkim, należy określić rodzaj schodów, na których chcemy zamontować nakładki antypoślizgowe. Dostępne na rynku nakładki są przystosowane do różnych rodzajów schodów, takich jak drewniane, betonowe czy płytki ceramiczne. Przy wyborze nakładek należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane, ponieważ może to wpłynąć na trwałość i skuteczność antypoślizgową. Kolejnym ważnym aspektem jest kolor nakładek. Wiele osób decyduje się na nakładki w kolorze czarnym, ponieważ pasują one do większości kolorów schodów i są łatwe do utrzymania w czystości. Jednak, jeśli chcemy, aby nakładki na schody były bardziej widoczne i zwracały uwagę, możemy wybrać jaskrawsze kolory, takie jak czerwień czy żółty. Rozmiar nakładek również ma znaczenie. Ważne jest, aby nakładki na schody antypoślizgowe były odpowiednio dopasowane do rozmiaru schodów, aby zapewnić ich skuteczną ochronę przed poślizgiem. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć rozmiar schodów i wybrać nakładki o odpowiednich wymiarach. Nie można również zapomnieć o rodzaju powierzchni, na której będą montowane nakładki antypoślizgowe. Niektóre nakładki są przystosowane do montażu na gładkich powierzchniach, takich jak płytki ceramiczne czy betonowe, natomiast inne nakładki są bardziej skuteczne na powierzchniach chropowatych, takich jak drewno.

Ostatecznie, należy wybrać nakładki antypoślizgowe o odpowiedniej klasie antypoślizgowej. W zależności od stopnia poślizgu, na którym chcemy zapobiec, dostępne są różne klasy antypoślizgowe. Im wyższa klasa, tym większa skuteczność nakładek w zapobieganiu poślizgom. Klasyfikacja ta została ustalona na podstawie normy PN-EN 13552 i obejmuje pięć klas antypoślizgowych, od R9 do R13.