Przebieg terapeutycznych ustawień rodzinnych

Dla wielu osób jedynym rozwiązaniem problemów emocjonalnych oraz życiowych jest skuteczna terapia. Można zapisać się na sesję indywidualną, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się teraz grupowe ustawienia rodzinne. Wszyscy uczestnicy sesji doświadczają wówczas silnych przeżyć, dzięki którym możliwe jest rozwinięcie wielu kwestii.

Czy korzystanie z ustawień rodzinnych jest bezpieczne?

terapeutyczne ustawienia rodzinne berta hellingeraMożna zadać sobie pytanie o to, jak skuteczne są te sesje, lecz jest to zawsze kwestia indywidualna. Opowiedzmy zatem o przebiegu sesji związanych z ustawieniami rodzinnymi. Jedna z osób siada na środku. Odpowiada na pytania prowadzącego sesję oraz wyznacza innych ludzi na członków swojej rodziny. Nie muszą oni wiedzieć dużo o osobach, które odgrywają. Wszystko powie im sposób ustawienia – będzie on podświadomie odzwierciedlał relacje między tymi osobami. Tak więc osoba ustawiona daleko od środka pomieszczenia będzie oddalona emocjonalnie od osoby na środku i obie te osoby to poczują. To rola terapeuty, aby te emocje mogły w końcu przemówić. Wielu specjalistów ceni sobie terapeutyczne ustawienia rodzinne Berta Hellingera za ich bezpośredni wpływ na życie osób, które się im poddają. Można bowiem dowiedzieć się, że nasze relacje rodzinne wyglądają zupełnie inaczej, niż je sobie świadomie wyobrażamy – to bardzo często efekt udziału w tego typu sesjach terapeutycznych.

Są to bardzo ważne kwestie, z których będziemy korzystali, aby radzić sobie z problemami psychicznymi oraz z trudnymi emocjami. Osoby, które odgrywają role bliskich też często mocno wczuwają się w takie kwestie i odczuwają te emocje. To pozwala rozwinąć w sobie niezbędną empatię, co jest kluczowe w budowaniu nowych i naprawianiu starych relacji, nie tylko w naszej rodzinie.